%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

תרופה שנקנית לאחר הפסח אם יש צורך לראות תעודת מכירת חמץ


כ"ה ניסן התשע"ז מאת:נועם

שאלה:
שלום כבוד הרב, תרופה שצריך ללעוס שנקנתה לאחר הפסח, צריך לבדוק אם יש לבית המרקחת תעודת מכירת חמץ?

תשובה:
כדור למציצה או ללעיסה שיש בו טעם, צריך לברר אם יש בו תערובת חמץ, ואם יש בו חשש תערובת חמץ (בפחות משישים) צריך לדרוש מהמוכר לראות תעודת "מכירת חמץ".

אולם אם מדובר בכדור לבליעה, אף שידוע שיש בו חמץ גמור, מותר להשתמש בו אחר הפסח מפני שדינו כ"חמץ נוקשה" שמותר בהנאה ובאכילה אחר הפסח כמבואר בשו"ע סימן תמ"ז סעיף יב.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.