%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

תפירת העטרה לטלית ביד או במכונה


ה' ניסן התשע"ה מאת:אלדד

שאלה:
כבוד הרב אני קונה לחתן שלי טלית חדשה, אני אתפור בע"ה את העטרה והכנפות לבד, השאלה היא אם מותר לתפור במכונת תפירה או שצריך לתפור ידני, מה הכי טוב?

תשובה:
נאמר בתורה (דברים פרק כב פסוק יב):
גְּדִלִים תַּעֲשֶׂה לָּךְ עַל אַרְבַּע כַּנְפוֹת כְּסוּתְךָ אֲשֶׁר תְּכַסֶּה בָּהּ:

ודרשו רבותינו במסכת סוכה (דף ט עמוד א) "גדילים תעשה לך": לך לשם חובך. - ומכאן למדו שיש לטוות את חוטי הציצית לשמה.

אולם חיוב זה נאמר על חוטי הציצית בלבד, אך בתפירת בבגד עצמו לא הוזכר שיהיה "לשמה" - ולכן פשוט שאף אם הטלית נתפרת במכונה היא כשרה לכתחילה, ואין מקום להחמיר בזה כלל.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.