%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

תפירת בגדים בשלושת השבועות


י"ג תמוז התשע"ו מאת:דנה

שאלה:
האם מותר ללמוד תפירה ולתפור בגדים בימי בין המצרים?

תשובה:
עד ראש חודש אב מותר לתפור בגדים ואין לחדשם אלא בשבת. וכל שכן שמותר ללמוד תפירה במסגרת לימודים בבית הספר או בחוגים פרטיים וכד'.

אולם מראש חודש אב עד התענית, אסור לתפור בגדים חדשים. אך נערות הלומדות תפירה בחוג לתפירה מטעם בית הספר או בחוגים פרטיים יש מן הפוסקים שהורו שמותר להמשיך ללמדם במסגרת התוכנית אף לאחר ראש חודש אב, כדי לא לשנות את סדר הלימודים, וגם יש בו צורך מצוה, שמותר.

מקורות:
הליכות עולם ח"ב עמוד קמ. חזון עובדיה עמוד רט.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.