%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

תפילת מנחה לאחר הדלקת נרות שבת


ח' אייר התשע"ה מאת:ח.

שאלה:
כבוד הרב.
לאחר שאני מדליקה נרות שבת, מותר להתפלל מנחה של יום חול בבית הכנסת?

תשובה:
אשה שרגילה להתפלל תפילת מנחה בכל יום יש לה להתפלל מנחה בערב שבת קודם הדלקת נרות שבת, כי אחר שקיבלה שבת בהדלקת הנרות, עשתה אותה קודש, אין ראוי שתעשנו חול. ובפרט אם היא מקבלת שבת הדלקת הנר.

אולם בדיעבד כתב הגאון רבינו עובדיה יוסף זצ"ל(חזו"ע ח"א עמוד קצ) שאם שכחה והדליקה נרות שבת תחילה, אפילו אם התכוונה לקבל עליה שבת בהדלקת הנרות יכולה להתפלל מנחה אחר כך.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.