%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

תפילין שנפלו לארץ בלי הנרתיק


א' אייר התשע"ד מאת:יעקב

שאלה:
כבוד הרב ! נפל לי תפילין של יד בטעות, והרמתי את התפילין מיד, האם התפילין פסולות, הם נפלו ללא המכסה, ומה עלי לעשות?

תשובה:
תפילין שנפלו לארץ, אינן נפסלות בכך. אך צריך להסתכל שריבוע התפילין לא נפגם ולא קיבל מכה מחמת הנפילה והתעגל. ואם כן, יש לתקנו ע"י מומחה שירבע את התפילין מחדש .

ומי שנפלו לו תפילין מידו, בלי הנרתיק שלהם, צריך להתענות יום אחד. ואם קשה עליו התענית או שהוא לומד תורה וע"י התענית ימעט בלימוד התורה, יפדה את התענית ע"י צדקה, וגדולה צדקה שבכוחה לכפר אפילו כשעשה עוון במזיד, כל שכן לשוגג ואנוס.


מקורות:

תפילין עגולות מגילה דף כד. תענית עי' כה"ח או"ח סימן מ סק"ה באריכות.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.