%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

תפילה במניין


ב' אלול התשע"ד מאת:עידן

שאלה:
כבוד הרב. מאז שאני מכיר את עצמי, אני מכיר בעיה שמתלוות אליי. אני בד"כ אדם פעיל, תוסס, לא עצלן. אך מאז ומעולם, בכל עת ובכל בוקר - לעולם קשה לי לקום לתפילת שחרית. גם כשהייתי תלמיד בית ספר, (והייתי מצטיין ) הייתי לעולם מאחר לשיעור הראשון בלבד. המורה הייתה צועקת, אני הייתי מבטיח לעצמי - אך ללא תוצאות (ואפשר לספור על יד אחת כמה פעמים הגעתי לשיעור הראשון בבית הספר במשך שנה אחת ). אפילו בצבא - כל העונשים שהיו נותנים - לא עזרו, ואני בשלי. ובשלב מאוחר יותר- כשחזרתי בתשובה - לא מצליח לקום להתפלל שחרית (ואפשר לספור על היד כמה תפילות שחרית התפללתי במניין במשך שנה אחת). זה מצער אותי, אך בשעת מעשה, אין עם מי לדבר. כבר חלפו שנים והתייאשתי. שמעתי רב מפורסם מאוד שאומר שיש הסבר פסיכולוגי, נפשי, אולי התלוי בעברו של האדם, המסביר מדוע התופעה הזו נגרמת. חשבתי, כבוד הרב, אם אבין לנפשי - אולי אז אמצא מזור לבעיה הזו, שכבר שנים אני מנסה להתגבר עליה. עתה הגיע שוב חודש אלול ושוב אני מתייסר כיצד עברה שנה נוספת ועדיין לא הצלחתי, ולא יעזרו דברי מוסר ותוכחה.

תשובה:
אם כשהיית ילד קטן בבית הספר לא חוששת מעונשים, וכשבגרת והיית לאיש צבא לא הצליחו לשנות את הרגלך, למרות כל העונשים שכנראה קיבלת אז ברור לי שדברי מוסר קצרים לא יועילו לשנות את ההרגל שהפך אצלך לטבע ראשון...

אבל בכל זאת אכתוב לך משהו קצר.

בטוחני שאם כעת יפנה אליך נשיא הבנק המרכזי לאמר: מחר בבוקר אם תשכים קום בשעה 4 לפנות בוקר, ותבוא למשרדי אתה זוכה מיידית בבית בן ארבע קומות מוקף בגינה גדולה, וברכב שרד ששווה כמה מאות אלפי שקלים... פלוס משכורת חודשית גבוהה לכל החיים!!!

אני מאמין שאם בכלל תלך לישון בלילה, אתה תתעורר כבר בשעה 3 ותתייצב לפני השעה 4 בפתח משרדו כבקשתו.


ומי שלא יעשה כן, ובזה אני בטח שתסכים איתי, שהאיש הזה לשוטה יחשב, ואין מחוסר דעת למעלה הימנו...

כך היא התפילה ויתירה מזו.

דע לך שבעולם הנצח, - עולם האמת, תפילה אחת! במניין בבית הכנסת שווה יותר משכר זה, עשרת מונים!!!

וככל שקשה יותר לקום, השכר מכפיל את עצמו פי מאה!!! שהרי לימדונו רבותינו "לפום צערא אגרא" "ויפה אחת בצער ממאה שלא בצער".

וכשתבין ותאמין בדבר זה תדע כמה אתה מפסיד.... קדישים, קדושה, ברכת כהנים, אמן יהא רבה, תפילה במנין. ועוד ועוד, שכר עצום ורב לנצח נצחים.

אתה תשכים להיות הראשון בבית הכנסת, עוד לפני הגבאי, לנסות להרויח את כל הדברים הללו.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.