%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

תענית


כ"א שבט התשע"ג מאת:יריב

שאלה:
שלום רב,
רציתי לשאול בענין תענית.
קיבלתי על עצמי תענית ביום שישי בבוקר.
ביום חמישי בלילה, נרדמתי על המיטה (הקבועה)וההלכה כידוע, אומרת כי היות וישנתי שנת קבע, התענית נכנסה כבר מאותו רגע. לפני שנרדמתי, עשיתי פעולות המעידות כי אין ברצוני לקבל את התענית גם אם ארדם, כגון - הדלקתי את הבוילר. האם הפעולה הזאת היא כתנאי שאם ארדם לא אקבל עלי את התענית?

תשובה:
אם אתה רגיל לאכול או לשתות, לפני, או אחרי המקלחת, נחשב הדבר כאילו עשית תנאי, והתענית במקרה זה תתחיל רק מאז שתישן שינת קבע לאחר המקלחת.

מקורות:
שו"ע או"ח תקסד א. ובשעה"צ אות ג כתב שאם דרכו לישן בתחילת הלילה ואח"כ הוא קם לאכול, מותר לאכול אח"כ, דכיון שדרכו לאכול לא סילק את עצמו מהאכילה ע"י השינה.והביאו הכה"ח להלכה בס"ק ג.עי"ש.
ויתכן עוד שאפילו אינך רגיל לאכול ולשתות אחר המקלחת , מ"מ אם השינה היתה קלושה ביותר בגדר מתנמנם, אינה חשובה כשינה, וכדעת הטור בסימן תקסד בשם אביו הרא"ש.ובפרט במקרה שלפנינו שעשית פעולות המוכיחות שלא כוונת לשינת קבע.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.