%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

תחילת השבעה בשבת.


י"ז ניסן התשע"ה מאת:יעקב

שאלה:
כבוד הרב ! מת שנקבר בחול המועד, מתי יתחילו לשבת שבעה השנה ששבת חל במוצאי שביעי של פסח. בשבת, או ביום ראשון? ומתי קמים מהשבעה?

תשובה:
ההלכה קובעת 'שהשבת עולה למנין שבעה' לפי שהאבל נוהג מנהגי אבלות בשבת בדברים שבצנעה, ואפילו אם שבת חל ביום הראשון לאבלותו עולה השבת למנין שבעה.

ולכן כאשר איסרו חג של פסח או סוכות חל בשבת כשנה זו ששביעי של פסח חל ביום שישי, האבל מתחיל למנות שבעת ימי האבל בשבת שכאמור עולה למנין שבעה, ומונה שבעה ימים החל משבת ואבלותו מסתיימת ביום שישי בבוקר.


מקורות.

שו"ע יו"ד סימן ת סעיף א' | וראה שו"ע שם בסעיף ב' ששבת עולה למנין שבעה אף שהוא ביום הראשון לאבלותו.ובש"ך שם סק"ה| וכן מבואר בשו"ע יו"ד ת"ב -ז.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.