%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

שתי שמות


כ"ח כסלו התשע"ז מאת:רותם פרץ

שאלה:
ברצוני לשאול את הרב מה אני צריכה לעשות לגבי השם שלי, לפני כמה שנים אמא שלי אמרה שבירכו אותי על שתי שמות רותם תבל , ופשוט אף פעם לא קראו לי בשם הזה , לפני כמה שבועות העלתי את הנושא בפני בני משפחתי חלקם טוענים שלא בירכו אותי בשם תבל אבל אמא שלי בטוחה לגבי זה שכן בירכו , האם צריך להתחיל לקרוא לי בשני השמות או להישאר עם שם אחד או ללכת לרב שיברך אותי על שתי השמות ?

תשובה:
אין צורך להשתמש בשם אלא בשם רותם, השם תבל משמעותו גרועה, ולכן רצוי שלא להשתמש בשם הזה כלל, ואין צורך ברב שיברך אותך מחדש כיון שאין שינוי מהשם המקורי והשמושי.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.