%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

שתית טיפות גשם שיורד בימי אייר למה הוא טוב ומה המקור לכך?


י"ד אייר התש"פ מאת:אפרת סודרי

שאלה:
שלום כבוד הרב , שמעתי שטוב לפתוח את הפה ולשתות גשם שיורד בחודש אייר האם יש מקור לדברים?

תשובה:
כתב בספר אמרי פנחס (אות ש"ה) על הגשמים היורדים מפסח ועד עצרת (שבועות) הם רפואה גדולה לכל החלאים ואין כמוהו בכל הרפואות ולכן טוב בעת הגשם לפתוח פיו שירדו לתוכו.

ובכלל בחודש זה חודש אייר - הוא מסוגל לרפואת הגוף, לפי שבחודש זה התחיל לרדת מן לישראל היוצאים ממצרים והוא נקרא לחם אבירים, לחם שנבלע באברים ולא היה בו שום חולי ושום מכאוב ונשאר דבר זה בטבעו של חודש אייר. (נטעי גבריאל פסח ח"ג סימן מב, אות ז).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.