%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

שתיית מים בתקופה


כ' תמוז התשע"ה מאת:קארין

שאלה:
כבוד הרב, זה נכון מה ששמעתי שמי ששותה מחר מים בין השעה אחד לשתיים בצהרים מת, מיד באותו יום?

תשובה:
מחר ביום רביעי בצהרים יחול "תקופת תמוז" ויש להיזהר שלא לשתות מים מחשש סכנה, ויש להקפיד שלא לשתות מים חצי שעה לפני התקופה וחצי שעה לאחריה, ויש להחמיר אלא במים, אבל בשאר משקין אין לחוש. (התקופה מחר תחול בשעה 1.30 ולכן אין לשתות מים מהשעה אחד לשתיים בצהרים).

מקורות :
רמ"א יו"ד קטז| ובפרי חדש כתב שכן נוהגים בכל תפוצות ישראל וכתב עוד: ואנו בזמנינו שמענו כמה וכמה סכנות בעת התקופה והיו שנתנפחו אחר שתייתם, מהם מתו, ומהם נתרפאו. וכ"כ בהליכות עולם חלק ז עמוד קפג.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.