%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

שרשרת עם שם ה' וברכת הכהנים


כ"ד תשרי התשע"ז מאת:שירן

שאלה:
שלום כבוד הרב,
קניתי לבעלי מתנה ליום הולדת שרשרת שרשום עליה את שם ה' וברכת הכהנים
השאלה האם מותר לו לנסוע איתה בשבת ברכב או בכלל לענוד אותה בשבת מכיוון שהוא לא שומר שבת
אשמח לתשובתך, תודה

תשובה:
אם מדובר בשרשרת גברית (שאז אין איסור מצד "לא ילבש גבר שמלת אשה"), אפשר לעונדה בשבת ובחול, מפני שעבירה לא מכבה מצוה, ומצוה לא מכבה עבירה.

אלא שיש בעיה אחרת שתמנע ממנו לענוד את השרשרת, והוא שלפי ההלכה אסור להכנס עם שרשרת שחקוק בה שמות הקודש, או פסוקים, לשירותים. ורק באופן שיכסה את השרשרת בשתי כיסויים, יש להתיר.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.