%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

שניים מקרא ואחד תרגום


ט"ו תמוז התשע"ד מאת:איתן

שאלה:
האם מותר לי לעשות שניים מקרא ואחד תרגום בזמן קריאת התורה? ואם כן, אני חייב להיצמד לקריאת ה"בעל קורא"? הוא ממהר, אני לא מספיק

תשובה:
אין לקרוא שתיים מקרא ואחד תרגום בעת קריאת התורה, שהרי אינו שומע הקריאה מפי השליח ציבור ומפסידה.

אמנם אם קורא את הפרשה בלחש מילה במילה עם השליח ציבור ומכוון לשמוע הקריאה בשעה שקורא בלחש, מותר לעשות כן, ועולה לו למקרא פעם אחת, ויש אומרים שראוי לעשות כן לכתחילה(משנ"ב רפה ס"ק יד). ובין גברא לגברא ישלים את המקרא והתרגום החסרים לו. (שם).

אך מה טוב ומה נעים לנהוג כפי שנהג רבינו האר"י ז"ל שהיה משתדל לקרוא הפרשה ביום ו' אחר תפילת שחרית, למעט אם אירע לו אונס גדול שאז היה קורא שמו"ת ביום השבת אחר סיום תפילת שחרית קודם הסעודה. (כה"ח קמו ס"ק טז),ובעת הקריאה ישתוק לגמרי ויכוון לשמוע הקריאה מפי הש"ץ.


מקורות לעיון:
שו"ע רפה ה כה"ח אות לא/ שו"ע סימן קמו -ב שכתב :ונכון שבכל הפרשיות ראוי למדקדק בדבריו לכוון דעתו ולשומעם מפי הקורא ועי' כה"ח שם אות טז.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.