%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

שמירת נגיעה


כ"ח שבט התשע"ד מאת:ק.

שאלה:
מה זה שמירת נגיעה? במי מותר ובמי אסור? ובאיזה גלאים? ומותר שאחותי תספר אותי?

תשובה:
איסור "שמירת נגיעה" משמעותו נגיעה שאסרה תורה כגון בין גבר לאשה זרה.

נגיעה בין בני אותו המין: כגון בת בבת, וכן בן בבן לא קיים איסור זה כלל, והנגיעה כגון לחיצת יד וכדו' מותרת (כמובן כשאין מחשבת חטא חלילה שאז ודאי שהדבר אסור).

נגיעה באשה זרה אסורה מהתורה, נגיעה באח, אינה אסורה מהתורה, אך הרמב"ם מכנה נגיעה זו מעשה טיפשים. ומ"מ לגבי תספורת ע"י אחות יש להקל אם אין ברירה אחרת, כיון שהנגיעה אינה של חיבה, ואינה וודאית.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.