%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

שמיעת שירים בזמן מקלחת


יט אב התשע"ח מאת:הדס

שאלה:
היי כבוד הרב,
רציתי לדעת האם אפשר לשמוע שירים על הקב״ה, שירים שקשורים לתורה, שירים מתוך תהילים וכו' בזמן שמתקלחים?

תשובה:
אסור מן הדין להרהר בדברי תורה בבית הכסא ובבית המרחץ כמבואר בשולחן ערוך (או"ח סימן פה, ב), ומטעם זה אסור לשמוע שירי קודש שיש בהם פסוקים מהתנ"ך או דברי תורה וכדו' במקומות המטונפים לפי שנמצא מהרהר בדברי תורה. ובפרט שיש לחוש שיוציא השירה בפיו כדרך שפעמים בא לידי שירה על ידי השמיעה מבלי משים, ויבוא לחילול הקודש חלילה.

וכל שכן שאין לשמוע דברי תורה מהקלטה במקומות אלו, כיון שבשעת השמיעה בא לידי הרהור, שאסור במקומות המטונפים. כמבואר בשו"ת אג"מ (יו"ד ח"א סימן קע"ג, וח"ב סימן קמ"ב).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.