%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

שמיעת שיעורי תורה מקלטת דיסק וכדו' בתשעה באב


ט' אב התשע"ד מאת:חיים

שאלה:
האם מותר לשמוע שיעורי תורה בדיסק בתשעה באב?

תשובה:
תשעה באב אסור בתלמוד תורה משום שנאמר פיקודי ה' ישרים משמחי לב ושמיעה בכלל הלימוד היא, ולכן אסור לשמוע שיעורי תורה בדיסק ביום תשעה באב.

אולם אם ההרצאות והשיעורים המושמעים הם בענייני החורבן, או בהלכות תשעה באב, מותר ומצווה לשומעם. לפי שגם בתשעה באב אנו מצווים בתלמוד תורה.

מקורות:
איסור תלמוד תורה מבואר בשו"ע תקנ"ד א, ואף ע"י הרהור אסור כמבואר שם סעיף ג. לפי שגם בהרהור תורה יש שמחה.כמ"ש המ"ב ס"ק ה. תשעה באב מצוווים בת"ת כן מבואר בספר אשרי איש בין המצרים עמוד תפה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.