%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

שמיעת מוזיקה בבר מצווה בימי בין המצרים


ט"ז תמוז התשע"ד מאת:מומו

שאלה:
בר מצוה הנערכת לאחר י"ז בתמוז בימי בין המצרים האם מותר לשמוע ולהשמיע בה מוזיקה?

תשובה:
בר מצוה הנערכת בזמנה לבני ספרד מותר להשמיע שירי קודש המלווים בכלי מוזיקה, וכן בשאר סעודות מצוה כגון בשמחת חתן וכלה, ובברית מילה, ובפדיון הבן. (חזו"ע מועדים עמוד קנא).
ובני אשכנז נהגו להחמיר בזה, ולא התירו בסעודות מצוה בימים אלו אלא שירה בפה בלבד בלי ליווי של כלי נגינה כלל.(אשרי האיש מועדים עמוד תנח).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.