%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

שמיעת המגילה במנין מצומצם או עדיף לשמוע בבית הכנסת מרכזי


י' אדר התשע"ג מאת:גדעון

שאלה:
רציתי לשאול את כבוד הרב, בעירי יש בית הכנסת קרוב לביתי ובו מנין מצומצם (עשר עד חמשה עשר איש) ובמרחק הליכה יש בית כנסת מרכזי ובו עשרות רבות של מתפללים, אך אני אוהב את בית הכנסת הקרוב לביתי, האם אני מחויב ללכת ולשמוע קריאת המגילה ברוב עם בבית הכנסת המרכזי?

תשובה:
אם אתה מתפלל בקביעות בבית הכנסת הקרוב לביתך, שם גם תשמע את קריאת המגילה, ואינך חייב לעקור לבית הכנסת המרכזי על מנת לשמוע שם את קריאת המגילה ברוב עם.

מקורות:
משנ"ב סימן תרפז ס"ק ז,ושעה"צ ס"ק ז

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.