%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

שירים לא כשרים וללכת בכיפה בים מעורב


כ"ט אדר ב' התשע"ו מאת:הראל

שאלה:
1) הרב יש לי חבר שמתחזק והוא אמר לי שהוא הולך לים וזה מעורב.
ולא נעים לו ללכת עם כיפה לשם כי הוא סובר שזה חילול ה'.
האם זה חילול ה' ללכת עם כיפה בים מעורב? או שילך בלי כיפה שם בכלל?

2) איפה המקור שאסור לשמוע שירים לא כשרים? הרבה אנשים שומעים שרי עגבים.

תשובה:
1. אסור באיסור חמור ללכת לים מעורב משום שעובר שם על איסורי תורה רבים, ובוודאי שצריך להוכיחו שלא ילך למקומות אלו, ואם לא ישמע תציע לו שלכה"פ ילך עם כובע שמש וכדו' על מנת למנוע חילול ה'.

עד אשר יערה עליו השי"ת רוח טהרה להתחזק בתשובה ולהתרחק ממקומות אלו הרחק כמטחווי קשת.

2. כתב השער הציון (סימן תקס) וכבר הזהיר השל"ה ושארי ספרי מוסר שלא לזמר שירי עגבים לתינוק, שזה מוליד לתינוק טבע רע, ובלאו הכי נמי איכא איסורא בשירי עגבים ודברי נבלות, דקא מגרי יצר הרע בנפשיה, ושומר נפשו ירחק מזה ויזהיר לבני ביתו על זה [מאמר מרדכי]: ודי בזה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.