%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

שיעור נתינת קמחא דפסחא


י"ח אדר התשע"ה מאת:אילנה

שאלה:
שלום הרב. מה שיעור נתינת קימחא דפסחא?

תשובה:
נהגו לקנות חיטים לחלקם לעניים לצורך הפסח (רמ"א שם -א)והוא מנהג קדום שהיה בזמן הגמרא, ובתקופות מאוחרות יותר היה המנהג לחלק לעניים " קמח" .

ופשוט הוא שאם איש עני הוא ואין לו במה לאפות את המצה, צריך ליתן לו גם דמי האפייה שהוא בכלל די מחסורו אשר יחסר לו.(מ"ב סק"ד).

וכיום בדורות האחרונים המנהג לתת לעניים מלבד מצות, כל צורכי החג לכל ימי החג כדי שיחוגו בשמחה את חג החירות.

ושיעור הנתינה לעני כתבו הפוסקים: שהוא כפי צורכו של העני לכל החג(מ"ב סק"ד). ושיעור זה מתייחס לשיעור נתינה לעני שיתנו לו בעין יפה, אולם אין חיוב על כל יחיד ויחיד לתת שיעור זה .

אלא כל אחד ואחד יתן כפי היכולת וכפי אשר חננו ה', וכל המוסיף יוסיפו לו שנות חיים.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.