%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

שינה בבית בלי מזוזות


כ"ז תמוז התשע"ח מאת:עדינה כהן

שאלה:
שלום כבוד הרב, עברנו לבית חדש ועדיין לא קבענו מזוזות בבית מפני שאנו ממתינים לחנוכת הבית שנעשה בימים הקרובים האם זה בעייתי?

תשובה:
מזוזה חובת הדר היא, וכשנכנס לדור בבית ובפרט בארץ ישראל (עיי' שו"ע יו"ד רפו, כב). חייב לקבוע בביתו מזוזה מיד.

ואין להמתין עד שיעשה חנוכת הבית, מפני שחיוב קביעת מזוזה הוא מן התורה וחנוכת הבית אינו אלא מנהג (למרות שהוזכר בספרי הקדמונים וחשיבותו רבה כידוע ). ולכן אין להשהות מצוה זו כלל שלא לצורך.

וכבר אמרו כל הזהיר במצוות מזוזה יאריכו ימיו, וימי בניו. ואם אינו זהיר בה יתקצרו ימיו, חלילה, כמבואר בשו"ע (יו"ד רפ"ה א).


%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.