%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

שומן כבש שאינו חלק שבא לתת טעם בשווארמה האם מותר לאכול את השווארמה ?


י"ג אדר ב מאת:שושן עוזי

שאלה:
כבוד הרב?
ראיתי בחנות שווארמה שיש גלגל שווארמה עוף אבל מעל הגלגל יש שומן כבש שכנראה לא בכשרות חלק , האם זה אוסר את כל השווארמה עוף לאכילה בעצם? אני מדבר כאחד ששומר חלק על בשר בקר לא על עוף?

תשובה:
שלום וברכה,

השווארמה אסורה באכילה.

מפני שהשומן שאינו מגיע מבשר חלק (שאסור לספרדים) אוסר את כל העוף הנמצא בגלגל, ואף אם יש בעוף יותר מפי שישים נגד השומן, עדיין העוף אסור, מפני שהשומן בא לתת טעם בשווארמה, והכלל בידינו הוא שכל דבר הבא לתת טעם אינו בטל אפילו באלף.


%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.