%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

שבת


כ"ב תמוז התשע"ד מאת:שבת

שאלה:
שלום הרב. אני מתעניין דרך אתרי האינטרנט בנעשה במבצע "צוק איתן". האם מותר לי לצפות בתמונות שצולמו בשבת ע"י העיתונאים? או ע"י החיילים משדה הקרב?

תשובה:
מבואר בהלכה(שו"ע סימן שיח סעיף א) שכל פעולה שנעשית בשבת באיסור, אם עשאו ישראל במזיד דהיינו שעשאו בכוונה וביודעין אסור לאחרים ליהנות ממלאכה זו בשבת, אבל לאחר צאת השבת מותר לאחרים ליהנות ממנה מיד.

ולכן מותר לצפות בתמונות הללו במוצאי שבת, אף שלצערנו התמונות צולמו בשבת באיסור.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.