%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

שבת


ב' תמוז התשע"ד מאת:עידו

שאלה:
האם מותר לנגן בגיטרה בשבת? ולמה מצביעים דווקא עם הזרת על ספר התורה?

תשובה:
א.אסור לנגן בגיטרה בשבת אף בגיטרה קלאסית (שאיננה חשמלית) וזו גזירת חכמים שאסרו לנגן בשבת בכל כלי נגינה מחשש שמא יתקן כלי שיר, ובפרט בגיטרה שיש לחשוש שמא אחד מהמתרים יקרע בשעת הנגינה ויבוא לתקנו בשבת. ויעבור על איסורי תורה בשבת שכרוכים בתיקון הכלי. (כגון מלאכת קושר, ומתקן מנא).


ב. לגבי מה ששאלת בעניין הזרת. האמת שלא כולם נהגו להצביע בזרת, ראה מה שכתב הגאון רבי חיים פלאג'י בספר חיים סימן ג' שנהגו להראות באצבע, והביא שרוב העולם נהגו לאחוז הציציות שבטלית ולנשק נגד הספר תורה.

אמנם יש שנהגו בזרת והוא מנהג קדום שכבר הוזכר בספרים קדמונים. עכ"ז לא מצאתי בדבריהם טעם למנהג זה. ואפשר שהוא מטעם שאמר הכתוב (ישעיה פרק מ פסוק יב) "ושמים בזרת תיקן", ולכן אנו מצביעים על הספר תורה עם הזרת בדווקא לרמז בזה שאנו מודים שתורה מן השמים היא, לפי נתקנו בזרת.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.