%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

שבע ברכות באולם שנקנה לחתן


ב' סיון התשע"ה מאת:אברהם ז.

שאלה:
שלום כבוד הרב. חתן וכלה שהוזמנו לברית באולם שמחות והם עדיין בתוך שבעת ימי המשתה, אפשר לומר לבעל האירוע שיקנה את האולם ויעשה את כל השבע ברכות, או שלא, ויעשו רק גפן ואשר ברא.

תשובה:
למנהג בני ספרד אין לברך שבע ברכות אלא בבית החתן בלבד, ואף במקום ששכרו עבורו אינו נחשב כבית חתנים ואין לברך שם "שבע ברכות" אלא ברכת אשר ברא בלבד .

ובספר בית חתנים הביא(עמוד שעד) הביא לגבי שבת חתן בשם הגרב"צ אבא שאול זצ"ל שדוקא בסעודת החופה יש להקל לברך, אבל בשאר סעודות ואפילו בשבת חתן אין לברך אלא בבית חתנים, ולא מקום העשוי לאקראי בעלמא, כמו אולם ומסעדה, שהרי אין שם שמחה כבסעודה הראשונה.

והביא עוד שבשבת חתן של בנו של מרן הגאון רבינו עובדיה יוסף זצ"ל שנערכה באולם, הורה מרן זצ"ל שלא לברך אלא ברכת אשר ברא, אע"פ ששבת חשובה כפנים חדשות.

ומכאן נלמד שאין לברך שבע ברכות אלא בבית החתן דווקא ולא באולמות שהושכרו לחתן, שאינו אלא אקראי בעלמא.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.