%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

קריאת שמע ישראל שלא בזמנה


כ"ה תשרי התשע"ד מאת:יצחק

שאלה:
כבוד הרב כתוב בהלכה שמי שקורא קריאת שמע בבוקר שלא בזמנה צריך לקורא שמע ללא שם ומלכות. מה הכוונה ללא שם מלכות? כאילו לקרוא שמע בלי ה'. ואם אני יקרא עם מלכות? ומה לגבי זמנה בלילה מה עושים? כי אני מתפלל לפעמים בשעות 9 וחצי וכולם אומרים שמע עם מלכות איך? תודה מראש.

תשובה:
אשתדל בע"ה לעשות לך קצת סדר בדברים:

א. זמן קריאת שמע של שחרית נמשך עד סוף שלוש שעות מתחילת היום [ונחלקו הפוסקים מאימתי מונים את השלש שעות, האם מונים אותם מעלות השחר, או מהנץ החמה].

ב. עבר זמן קריאת שמע, קורא את "כל" קריאת שמע כל היום, ואף שהפסיד שכר קריאת שמע שהרי עבר זמנה. מ"מ מקבל שכר כמי שעוסק בתורה.

ג. לגבי זמן ברכות קריאת שמע: שהם ברכת יוצר המאורות ואהבת עולם לפניה. וברכת גאל ישראל לאחריה. זמנם עד סוף ארבע שעות מתחילת היום, לאחר ארבע שעות אסור לקרוא "ברכות" קריאת שמע, אלא יאמר את ברכות קריאת שמע בלי שם ומלכות, דהיינו יאמר "ברוך אתה יוצר המאורות" ולא יזכיר שם שמים בברכות קריאת שמע.

ד.לגבי קריאת שמע של ערבית כיון שזמנה כל הלילה א"כ אף ברכותיה שהם ברכת "המעריב ערבים" ו"אהבת עולם", ולאחריה "גאל ישראל" "והשכיבנו"- זמנם כל הלילה.ומברך ברכות אלו עם קריאת שמע כל הלילה.

לסיכום: לגבי קריאת שמע אפשר לקרוא גם לאחר זמנה עם כל האזכרות שמים שבה, לגבי ברכות ק"ש בבוקר עד ארבע שעות ובערב זמנם כל הלילה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.