%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

קריאת "חוק לישראל" בחול המועד


כ' ניסן התשע"ד מאת:יעקב

שאלה:
האם אומרים סדר "חוק לישראל" בחול המועד? ואיזה פרשה יקרא?

תשובה:
הנה דעת הרב חיד"א בזה בספרו ציפורן שמיר (ד-נז), שגם בימי חול המועד טוב לקרוא סדר חוק לישראל. ויש שסוברים שאמנם אין חיוב בזה כבשאר ימי החול אבל יש מעלה וחשיבות לקרוא גם בחול המועד ומדין ישלש במקרא במשנה ובגמרא. (אורחות ציון ,ימי החול פרק יא).

בימי חול המועד ששבת שלאחריהם חל ביו"ט, או שהוא שבת חול המועד, וממילא אין קריאת התורה על סדר הפרשיות, יקרא חוק לישראל של שבוע הקודם. וזה הכלל לעולם ילמד חוק לישראל של פרשה שקרינו במנחה של השבת הקודמת( אורחות ציון פרק יא –ח).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.