%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

קניית תכשיטים לכלה בחול המועד


י"ח תשרי התשע"ד מאת:חתן מהצפון

שאלה:
שלום לך, כבוד הרב מועדים לשמחה. רציתי לשאול בבקשה, האם מותר לחתן שמתחתן בעוד שבועיים לקנות תכשיטים לכלה בימי חול המועד?

תשובה:
כל שהוא לצורך המועד מותר.ולכן אם החתן נותן את התכשיטים לכלה בחג מותר לקנות בחול המועד ולתת לה.
אולם אם אינו קונה את התכשיטים לצורך המועד, ואין מבצע מיוחד על התכשיטים בימים אלו. אסור לקנותם בחול המועד אלא ימתין עד לאחר המועד.

מקורות:קניה בחול המועד לצורך מתנה במועד מותרת, משום שמחת יום טוב, ואף שעצם הדבר הנקנה אין בו צורך למועד. כ"כ בספר "חול המועד כהלכתו" הערה קמז. ולמד כן מדברי השו"ע סימן תקטז, שמותר לשלוח דורון לחבירו ביו"ט. אולם אם אינו נותן לחבירו את המתנה ביו"ט, אסור לקנות בחול המועד, כן מבואר בשו"ע סימן תקל"ט סעיף א. ואם יש מבצע מיוחד בימי חול המועד מותר כמבואר בשו"ע סימן תקלט סעיף ה.
וראה בשו"ת אגרות משה (אורח חיים חלק ה סימן לו ד"ה ומי שצריך) וזה לשונו:ומי שצריך לקנות איזה חפץ שלא לצורך המועד ואותו חפץ אינו מצוי במקום שהוא דר, מותר לקנותו בחול המועד, אם על ידי זה ירוויח שלא יצטרך לעשות נסיעה מיוחדת. כגון שבחול המועד יהיה בלאו הכי במקום שהחפץ מצוי שם לקנותו. עכ"ל.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.