%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

קניית רכב בצום עשרה בטבת


י' טבת התשע"ח מאת:ברוך בנימינוב

שאלה:
בוקר טוב, היום אני הולך לראות רכב לקנייה, ואם הוא יהיה תקין אני רוצה לסגור זכרון דברים, האם זה טוב לעשות את זה בצום, או כדאי לדחות את הקנייה ליום אחר, יש לציין שגם אם אסגור על זיכרון דברים הרכב יעבור לבעלותי4 רק בעוד שבועיים.

תשובה:
אין איסור לקנות ולמכור דברים בצומות, וכל האיסור נאמר רק בתשעת הימים שמראש חודש אב עד התענית שיש למעט במשא ובמתן של שמחה.

ולכן אתה רשאי לבדוק רכב ביום עשרה בטבת ולעשות זכרון דברים על מנת לקנותו, לא חשש.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.