%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

קניית מתנה לצורך המועד


ט"ז תשרי התשע"ו מאת:ע.

שאלה:
כבוד הרב, אני רוצה לקנות מתנה לאחותי אבל אני יודעת שבחול המועד אסור, אני חוזרת לבסיס אחרי חול המועד וחשוב לי להביא לה בימים הקרובים כי אחרי זה זה לא יתאפשר?

תשובה:
אע"פ שכל סחורה אסורה במועד, בין לקנות, ובין למכור, (שו"ע תקלט-א). מכל מקום אם לא יזדמן לך להיות בעיר לאחר המועד, וחשוב לך לשמח את אחותך על ידי נתינת מתנה וכדו' במועד, מותר לקנותה בימי חול המועד כיון שהוא כעין דבר האבד עבורך.

מקורות:
עי' שו"ע תקלט ה דבר שאינו מצוי תמיד לאחר המועד מותר לקנות ולמכור במועד, וראה בספר פסקי תשובות (שם הערה 7) שהביא בשם הגר"מ פיינשטיין דמי שנזדמן באיזה מקום ונמצא שם חפץ הצריך לו ואותו חפץ אינו מצוי לו במקום שהוא דר, מותר לקנותו, כי על ידי זה לא יצטרך לעשת נסיעה מיוחדת לאחר המועד, עי"ש. וכן הוא בנידון דידן.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.