%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

קניית ירקות ופירות מהשוק במוצאי שמיטה


י"ט אדר ב' התשע"ו מאת:דניאלה מ.

שאלה:
הרב שלום, רציתי לברר לגבי פירות וירקות אפשר לקנות מכל סופר? האם ההשלכות של שמיטה הסתיימו?

תשובה:
נכון לשלהי אדר ב' רוב ככל הירקות אינם שייכים לשנת השמיטה, והם שייכים לשנה השמינית ולפיכך הם מותרים באכילה אף למחמירים שאין סומכים על "היתר מכירה", [לאחר שיפרישו מהם תרומות ומעשרות כדין], למעט שום שמסתיים בא' בניסן, ודלעת לדיעות מסויימות שמסתיים בא' בתמוז.

בפירות לעומת זה המצב שונה לחלוטין, רוב ככל הפירות עדיין שייכים לשנת השמיטה ותאריך ההיתר של הפירות יסתיים לקראת אמצע או סוף הקיץ, מומלץ לעיין בלוחות השמיטה ולהתעדכן על כל מין ומין בתאריך ההיתר שלו.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.