%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

קנייה מחנות שחלק מהמוצרים הנמכרים שם אינם כשרים


ט"ו אייר התשע"ז מאת:אבי גוטמן

שאלה:
שלום כבוד הרב, אני קונה בסופר שמוכרים מוצרים לא כשרים (כמו יין נסך), אבל מהמוצרים כשרים האם מותר לקנות מהם?

תשובה:
באופן עקרוני כאשר המוצרים שאתה רוכש משם הינם כשרים למהדרין, מבחינת הקניה אין בעיה שנמכרים שם גם מוצרים שאינם כשרים.

אך כמובן שיש להקפיד שכאשר אתה קונה מוצרי חמץ מחנות זו לאחר הפסח, עליך לדרוש לראות תעודת מכירת חמץ, שאכן החמץ שבחנות נמכר כדת וכדין לפני הפסח.

הוספה:
לא צוין בשאלה אם המקום פתוח בשבת, שאם כן ראוי להמנע מלקנות שם במידת האפשר וכפי שפרסם בשעתו מרן הגרי"ש אלישיב במכתב (כתבוני לדורות איגרת קמג) ואעתיק את תוכנו לתועלת:

"מה גדול הכאב שמצויים יהודים שומרי שבת אשר אינם שמים על לב וקונים ומבקרים באותם חנויות קניונים ואתרים שמחללים בהם את השבת. לזאת הננו חוזרים וקוראים קריאה גדולה לכל הירא לדבר ה' ולקדושת השבת להמנע מקניות ביקורים וסיוע למקומות המחללים שבת, ולהעדיף כל מקום וענין שנשמרות בהם השבת, ובזה יתגדל כבוד שמים וכבודה של שבת קדש, וזכות השבת תגן בעד כל ישראל להצילם מכל רע ולהוושע תשועת עולמים ..."

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.