%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

קנייה וחידוש בגדים בימי ספירת העומר


ט"ו אייר התשע"ז מאת:ר. ג.

שאלה:
שלום כבוד הרב, רציתי ברשותך לשאול שאלה הלכתית השייכת לספירת העומר: הבנתי שאסור להתחדש או לקנות משהו חדש בימים אלו, אך אם קניתי ונזכרתי לאחר מכן, יש אפשרות להשתמש במוצר לאחר ימים אלו ולברך שהחיינו? תודה

תשובה:
בימי ספירת העומר אפשר לקנות בגדים ולחדשם אף בימות החול ולברך עליהם שהחיינו.

ומ"מ לכתחילה טוב להמנע מלברך שהחיינו בימי ספירת העומר בימות החול, אלא ימתין לשבת ואז יחדש את הבגד ויברך עליו ברכת שהחיינו.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.