%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

קטנים שהזיקו האם ניתן לדרוש פיצוי מהוריהם


ד' תמוז ע"ח מאת:חסיה כהן

שאלה:
כבוד הרב שלום, 2 ילדים מהכיתה של בני לקחו את הילקוט של בני שהיה מחובר לעגלה אחד ישב עליו והשני סחב אותו והידית נשברה, האם אני יכולה לדרוש מההורים שיקנו עגלה חדשה?

תשובה:
קטן פחות מגיל שלש עשרה שהזיק, מן הדין אין לחייבו לשלם, ובוודאי שאין אפשרות לחייב את הוריו על הנזק שעשה בנם, מכל מקום ראוי ליידע את ההורים על מנת שיחנכו את בניהם לבל יחזרו על מעשים מסוג זה, ויתחנכו ללכת בדרכים ישרים ומתוקנים.

מקורות:
ראה שולחן ערוך סימן שמט ג דקטן שגנב אם אין הקרן בעין פטור מלשלם אף משיגדיל. ובסעיף ה' כתב השו"ע "ראוי להכות הקטנים כפי כוחם על הגניבה כדי שלא יהיו רגילים בה וכן אם הזיקו שאר נזקים" וע"ע בשו"ת יבי"א (ח/ח, ו) שהאריך בזה וכתב לכשיגדיל הקטן ממידת חסידות טוב שיתן איזה סכום לכפרתו.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.