%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

קולפן ירקון בשבת


ו' טבת התשע"ג מאת:יצחק

שאלה:
שלום לכבוד הרב, האם מותר לי לקלף בקולפן את האבוקדו בשבת?

תשובה:
שימוש במקלף בשבת- מותר לקלוף את הקליפה של פירות וירקות אף במקלף המיוחד לכך והמחמיר תע"ב (ילקו"י שבת ג עמוד שכב והביא שכן דעת הגרע"י שליט"א והגרב"צ אבא שאול זצ"ל.).

ויש שכתבו לחלק בין קליפה הראויה לאכילה, ורוב בני אדם אוכלים אותה, כגון הקליפה של עגבנייה ותפוח עץ אפרסק ואגס שמותר להסיר הקליפה אפילו בכלי.אבל קליפה שאינה נאכלת לרוב בני אדם כגון אבוקדו ותפו"א, מותר להסירה בסכין, אבל לא בכלי המיועד לקילוף. (שש"כ פ"ג סעיפים לד לה).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.