%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

צליית הכבד


כ"ט ניסן התשע"ג מאת:יעקב

שאלה:
1) האם מליחה על הכבד זה עוזר להוציא את הדם? 2) האם כבד צריך כלי מיוחד שינגעו בו, למשל עם המזלג הפכתי בצלייה את הכבד אז מותר לי גם במזלג לגעת בעוף או בבשר? או רק כלי זה לכבד בלבד? 3) האם זה חובה בצליית הכבד לחתוך את הכבד לשתי וערב? 4)מה קורה עם משהו נגע בעת צליית הכבד עם כלי של צלייה גם בבשר? זה אסור בשימוש?

תשובה:
1. הכבד יש בו ריבוי דם ואין מליחה מועילה לכבד כלל. ואין דמו יוצא ממנו אלא בצלייה.
2.כבד או בשר שצולים אותם על האש, מותר לחתוך ממנו בסכין בעודו על האש,אע"פ שעדין לא נצלה כל צורכו, והסכין לא נאסר, וכן מותר לנעוץ מזלג בתוך הכבד או הבשר בזמן הצלייה כדי להפוך את הכבד מצד לצד, או בכדי לבדוק אם נצלה היטב,והמזלג אינו נאסר, והאשכנזים מחמירים בזה לכתחילה(ילקו"י או"ה ח"ח עמוד תקלח).
3. לפני הצלייה יש לחתוך את הכבד שתי וערב ( (שו"ע סימן עג -א).
4. עי' תשובה מספר 2

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.