%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

צירוף מקרים מוזרים האם יש לחשוש לזה


י"ז סיון התשע"ה מאת:ט.

שאלה:
שלום כבוד הרב. בדרכי לבית הספר קרה לי משהו מוזר לחלוטין, בעודי מהלכת אני נתקלת בחתול מת . אחרי שתי מטר ראיתי עורב מת. ואחרי שחציתי את הכביש ראיתי ציפור קטנה מתה!!! אני חוששת שמתקרבת סכנה לי או למשפחתי אשמח אם תוכל לענות ולפרש לי את זה. תודה.

תשובה:
בדרך כלל אין להתייחס לכל מיני מקרים מסוג זה והרי הוא בכלל איסור ניחוש שאסרה תורה וכגון אלו שאומרים הואיל ונפלה פתי מפי, או נפל מקלי מידי, איני הולך למקום פלוני היום, שאם אלך אין חפציי נעשים. העושה כן וכיוצא בזה עובר על איסור "לא תנחשו" ( רמב"ם הלכות עבודת כוכבים פרק יא הלכה ד ).

אבל כשהדבר חוזר על עצמו שלוש פעמים יש לחוש לו, כמבואר בספר חסידים (סימן תסא)שכתב: "כל דבר שהוא ג' פעמים אף על פי שאין ניחוש יש סימן". ולכן במקרה כזה כדאי לתת צדקה, וצדקה מצלת מכל מיני פורענויות.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.