%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

צילום דפי גמרא לצורך שיעור


ו' אייר התשע"ז מאת:אברהם ז.

שאלה:
שלום כבוד הרב, אני רוצה לצלם דפי גמרא כדי שיהיה לכל אחד מהמשתתפים בשיעור האם יש בעיה הלכתית עם זה מצד זכויות יוצרים וכדו', וצריך לבקש רשות מהמוציא לאור, או כיון שזה לא למטרת ריוח ומסחר מותר?

תשובה:
מותר לצלם דפי גמרא בודדים לצורך שיעור גמרא, ואין צורך לבקש רשות על כך מהמוציא לאור כיון שאינו לצורך מסחר ורווח, ומה גם שהמו"ל אינו מצפה שיקנו ספר שלם לצורך העברת שיעור בודד, ומסתמא מוחל על כך.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.