%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

צורת הקריעה כשרואים את הכותל המערבי


ד' תשרי התשע"ח מאת:חיים יעקובוב

שאלה:
שלום כבוד הרב, בבקשה אם הרב יכול לכתוב לי איך קורעים את החולצה בירושלים?

תשובה:
הרואה את מקום המקדש קורע את בגדיו טפח עד לבו, ולכן יקרע מצד שמאל כי הלב בשמאל. ודיי בקריעת בגד אחד, ואפילו בכלי .

וכשקורע חייב להשתחוות ולהתאבל על חורבן בית המקדש, ולקונן ולומר "מזמור לאסף אלוקים באו גוים בנחלתך" עד סוף המזמור, וכשקורע אומר דיין האמת (בלי שם ומלכות) כי כל משפטיו צדק ואמת, הצור תמים פועלו כי כל דרכיו משפט אל אמונה ואין עול צדיק וישר הוא, ואתה צדיק על כל הבא עלינו כי אמת עשית ואנחנו הרשענו.

מקורו:
שו"ע או"ח תקסא - ד, ומ"ב ס"ק ו. וס"ק יג. ומ"ש "ודיי בקריעת בגד אחד, ואפילו בכלי" כ"כ בספר א"י לגרי"מ טוקצ'ינסקי זצ"ל סימן כב ס"ד).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

« 1 של 3 »
« 1 של 3 »

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.