%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

צורת ההבדלה בתשעה באב שחל במוצאי שבת


ז' אב התשע"ה מאת:ציפי

שאלה:
איך עושים הבדלה במוצאי שבת הקרובה שחל תשעה באב לגבי היין והבשמים?

תשובה:
ליל תשעה באב שחל במוצאי שבת אינו מבדיל על הכוס, ואינו מברך על הבשמים, ומברכים בבית הכנסת על הנר "בורא מאורי האש" כדי שלא יהנה מן האור מבלי לברך,(שו"ע תקנו-א). ונכון שהשליח ציבור יברך בקול רם ברכת "בורא מאורי האש" קודם מגילת איכה ויכוון להוציא את הקהל ידי חובתן. והנשים יברכו לעצמן על הנר ברכת בורא מאורי האש. (חזו"ע עמוד שלה, שמג).

ובמוצאי הצום יעשו הבדלה על הכוס ויברכו ברכת בורא פרי הגפן, וברכת המבדיל בין קודש לחול וכו' ולא יברכו לא על הנר ולא על הבשמים.

הוספות :
יש לציין שלדעת הביאור הלכה (רצו –ח) שנשים אינן מברכות "ברכת הנר לעצמן", טוב שהבעל יברך על הנר בבית, ויוציא את אשתו ובני ביתו, קודם שיצא לבית הכנסת (פסקי תשובות). ו

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.