%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

פיוס על ידי שליח


ה' תשרי התשע"ה מאת:טוביה

שאלה:
כבוד הרב! בעבר פגעתי בחבר, עתה בהגיע ערב יום הכיפורים ברצוני לבקש ממנו סליחה, אך אני מתבייש לעשות זאת. האם אוכל לפייסו על ידי שליח ובכך אמנע מעצמי את הבושה?

תשובה:
מי שפגע בחבירו או ביישו ברבים וכדו' צריך שילך הפוגע בעצמו לבקש סליחה מהנפגע ולא ישלח שליח שיעשה זאת עבורו, וטעם הדבר: לפי שעל ידי הבושה והבזיון במה שילך בעצמו יתכפר לו במה שחטא לחבירו.

אמנם אם קשה עליו ללכת בעצמו, או שיודע שיותר קרוב הפיוס ע"י שליח שיתווך ביניהם רשאי לעשות כן ע"י שליח: (משנה ברורה סימן תרו סעיף א).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.