%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

עשיית מלאכה בתשעה באב


ט' אב התשע"ד מאת:חנה

שאלה:
כבוד הרב אני נאלצת לעבוד בתשעה באב מה לעשות עם הכסף ? האם להשתמש בו?

תשובה:
אסור לעשות מלאכה בתשעה באב, וכל העושה מלאכה בתשעה באב, אינו רואה סימן ברכה מאותה מלאכה. למעט אם הוא בכלל דבר האבד וכדו' שאז מותר לעבוד מן הדין. ובכל אופן שהרוויח בתשעה באב הכסף מותר בשימוש.

מקורות :
איסור עשיית מלאכה עי' שו"ע תקנד כב, ובכה"ח אות צד. ובמשנה ברורה ס"ק מה/ אינו רואה סימן ברכה- תענית דף ל' ושו"ע שם סעיף כד. ופשוט דהכסף מותר בשימוש.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.