%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

ערכאות


ה' תמוז התשע"ה מאת:ר.

שאלה:
אם מישהו נפגע מכלי רכב ורוצה עכשיו לתבוע אותו, האם זה אפשרי ללכת לעו"ד כללי או שזה כלול באיסור של איסור הליכה לערכאות גויים? ואם זה אסור, כיצד צריך לנהוג?

תשובה:
רכב שנפגע וניזוק בתאונת דרכים וכדו' כמובן שאפשר לערב את חברת הביטוח של בעל הרכב הפוגע. ואם נותרה תביעה כלשהיא כלפי בעל הרכב, אסור באיסור חמור לפנות לעו"ד על מנת לתבוע את בעל הרכב הפוגע בערכאות. אלא יש לתובעו בבית דין רבני הדן לפי דיני התורה, ושם יקבל את המגיע לו על התורה והמשפט.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.