%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

ערוב תבשילין למי שאינו מבשל בחג


כ' ניסן התשע"ה מאת:ששון

שאלה:
כבוד הרב שלום ומועדים לשמחה.
אם אנחנו לא מבשלים בחג האם עדיין יש צורך לעשות ערוב תבשילין?

תשובה:
אף אם כל האוכל מוכן מערב החג, יש להניח ערוב תבשילין ולומר את הנוסח המופיע בסידורים.
אך במקרה זה לא יברך כשעושה ערוב תבשילין אלא יאמר את כל הנוסח בלי ברכה. וזאת למרות שמחממים את האוכל לפני השבת לצורך השבת, וכן מדליקים את הנר ביום טוב לצורך השבת.


מקורות:
ראה שו"ע תקכ"ז סעיף יט במי שלא הניח ערוב האם מותר לו להדליק נר של שבת והשו"ע פסק בסתם שרשאי להדליק נר למרות שלא הניח ערוב תבשילין| ולגבי חימום המאכלים ראה בספר אשרי האיש לגרי"ש אלישיב יום טוב פ"ו דלמ"ד יש בישול אחר בישול בלח פשיטא שיברך בהנחת הערוב למרות שהמאכלים מוכנים ורק מחממם לצורך השבת. אך לעומתו בשו"ת אור לציון כתב בח"ג פכ"ב ו - שלא יברך . וקיימא לן סב"ל.

ועולה מן האמור דאם אינו מבשל ביום טוב לצורך השבת, אינו מברך, אלא יניח ערוב בלא ברכה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.