%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

עצבות


כ"ה תשרי התשע"ו מאת:נ.

שאלה:
לכבוד הרב שלום.
אני נער בן 20 שלומד בישיבה . כשאני נמצא בישיבה הכול טוב ויפה אבל כשאני חוזר לבית לחופשות אני נמצא הרבה בצער.
אני יודע שהכול מאת ה ושהכול לטובה.
אבל עדיין קשה לי אם המציאות שבה אני חי
אני מרגיש כמו אדם בודד. שאין לו בכלל חברים ושכל האחים שלו כבר נשואים.
אני תמיד מנסה להסתכל על הצדדים החיובים שיש בדברים האלה.
למשל שבהלכות לשון הרע כמעט ולא יוצא שאני חוטא כי שכאני בבית אני דיי לבד. ועוד כמה דברים שמצעד אחד זה טוב שאין לי אותם אבל מצד שני אני מרגיש בודד.

תשובה:
ראשית עליך להתעודד, ששמחתך ואושרך נמצא בין כותלי הישיבה ולא בבית. והנך מרגיש בחוש את הכתוב "כי הם חיינו ואורך ימינו".

אך עליך לדעת כי חיוב לימוד התורה הוא בכל מקום ובכל זמן, לא רק בישיבה אלא גם בבית, בחופשות ובזמני הלימוד בישיבה.

ולכן מומלץ מאוד כשאתה נמצא בחופשת "בין הזמנים" תיקח על עצמך משימה רוחנית מאתגרת כגון לימוד מסכת שלימה ולסיימה, או ספר שלם ברמב"ם וכדו' ולסיימו, ובטוחני שהאתגר והסיפוק שתפיק מכך, לא יתנו לך לשקוע בעצבות כלל.

אשרייך! שאתה נמנע מדיבורי לשון הרע שבעונותינו הרבים הרבה בני אדם נכשלים בזה וכמאמר חז"ל (ב"ב קסה), ודי אם נזכיר את דברי הגר"א באגרתו שכתב: על כל כל רגע ורגע שאדם חוסם פיו, זוכה בשבילו לאור הגנוז שאין מלאך ובריה יכולים לשער.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.