%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

עננו בתפילת ערבית


י"ג אדר התשע"ה מאת:נתנאל

שאלה:
כבוד הרב האם בארבע תעניות אומרים עננו כבר מהערב או רק בבוקר?

תשובה:
מרן השולחן ערוך (או"ח תקס"ה –ג) כתב: שבארבע צומות היחיד אומר עננו בכל תפילותיו, וביאר המשנה ברורה (ס"ק ט) שאפילו בתפילת ערבית שקודם התענית יאמר עננו, שעצם התענית מתחיל מבערב.

ואף שרשאי לאכול בערב מכל מקום שם תענית מתחיל מהערב לפי שאם ישן שוב אין רשאי לאכול (שעה"צ ס"ק ח). ועולה מדברי השולחן ערוך שבתעניות צריך להתחיל באמירת עננו כבר מתפילת ערבית.

אולם מנהג בני ספרד שאין אומרים "עננו" בתפילת ערבית, זולת תשעה באב שאומרים "עננו" גם בתפילת ערבית.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.