%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

עניית אמן עם מסטיק בפה


ג' אלול התשע"ז מאת:חוה

שאלה:
כבוד הרב, האם מותר לענות אמן כאשר יש מסטיק בפה? תודה.

תשובה:
רבותינו אמרו (ברכות נא:) שאין לברך ברכה כאשר יש מאכלים או משקין בפיו שנאמר "ימלא פי תהילתך.- דהיינו שהפה צריך להיות ריק ממאכלים ומשקין בשעת הברכה.

אולם יש אומרים שכל זה לעניין ברכה, אבל לעניין עניית אמן או שאר דברים שבקדושה, והוא באמצע אכילתו, אין צריך להוציא המאכלים מתוך פיו (אשל אברהם בוטשאטאט מהדו"ת סימן קעב).

ולכן כשאוכל מסטיק ושמע ברכה יענה מיד אמן, ואין צריך להוציא את המסטיק מפיו. ומה גם שיש לחשוש שעד שיוציא את המסטיק יפסיד עניית האמן כהלכתה מפני שעלול להתמהמה בהוצאת המסטיק או הסוכריה ויהיה זה נכלל בגדר אמן יתומה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.