%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

עניית אמן ברכה בשעת הרצאה שנשמע בשידור חוזר


ט"ז אייר התשע"ה מאת:שלמה

שאלה:
רציתי לשאול אם אני רואה הרצאה ישנה של רב ובמהלך ההרצאה הרב מברך את שומעיו צריך לענות אמן?

תשובה:
השומע ברכה מחבירו למרות שאין בה שם ומלכות ראוי שיענה אמן, ואף על ברכת גוי שמברכו יענה אמן.

כפי שעולה מדברי הרמב"ן(בראשית יח):שהקב"ה האשים את שרה ואמר לאברהם בנבואה למה היה הדבר נמנע בעיניה, וראוי לה שתאמין, או שתאמר "אמן כן יעשה ה'": ומדובר שצחקה לאחר ברכת המלאך שהתחזה לערבי.

עם כל זה, כאשר שומע ברכה מקלטת ישנה, אם היא ברכות הנהניו אסור לענות אמן, אך גם אם הוא מברך את הקהל אין עניו וצורך לענות אמן, כיון שכוונתו לברך את מאזיניו היושבים מולו בהרצאה ואין כוונתו לברך את השומעים מהקלטת לדורותיהם.

על אף שאין איסור באמירת אמן מיותרת, כשאינה באה על ברכה "בשם ומלכות".


מקורות נוספים:

עי' העמק שאלה לנציב סימן נב דאין חיוב לענות אמן על ברכת חבירו אלא ממידת חסידות, וכן מבואר בשו"ת שלמת חיים תשובה קלו.וע"ע בספר נוטרי אמן עמוד כו מ"ש בזה.


ובספר ירמיהו ירמיהו פרק כח השיב ירמיהו אמן על ברכה של נביא השקר שנאמר :

וַיְהִי בַּשָּׁנָה הַהִיא אָמַר אֵלַי חֲנַנְיָה בֶן עַזּוּר הַנָּבִיא אֲשֶׁר מִגִּבְעוֹן בְּבֵית ה' לְעֵינֵי הַכֹּהֲנִים וְכָל הָעָם לֵאמֹר:

כֹּה אָמַר ה' צְבָאוֹת אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר שָׁבַרְתִּי אֶת עֹל מֶלֶךְ בָּבֶל:
בְּעוֹד שְׁנָתַיִם יָמִים אֲנִי מֵשִׁיב אֶל הַמָּקוֹם הַזֶּה אֶת כָּל כְּלֵי בֵּית ה' אֲשֶׁר לָקַח נְבוּכַדְנֶאצַּר מֶלֶךְ בָּבֶל מִן הַמָּקוֹם הַזֶּה וַיְבִיאֵם בָּבֶל: בָּבֶלָה אֲנִי מֵשִׁיב אֶל הַמָּקוֹם הַזֶּה נְאֻם ה' כִּי אֶשְׁבֹּר אֶת עֹל מֶלֶךְ בָּבֶל:

וַיֹּאמֶר יִרְמְיָה הַנָּבִיא אָמֵן כֵּן יַעֲשֶׂה ה' יָקֵם ה' אֶת דְּבָרֶיךָ אֲשֶׁר נִבֵּאתָ לְהָשִׁיב כְּלֵי בֵית ה' וְכָל הַגּוֹלָה מִבָּבֶל אֶל הַמָּקוֹם הַזֶּה.

אמן שאינה באה על חובה אינה נחשבת כאמן יתומה כן מבואר בחוות דעת יו"ד על הש"ך ס"ק כ ובקיצור שו"ע סימן י סעיף ד.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.