%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

עד מתי ניתן לומר ברכות השחר?


י"ז תמוז התשע"ח מאת:מרים כהן

שאלה:
שלום כבוד הרב, עד מתי ניתן לומר ברכות השחר וברכות התורה?

תשובה:
לכתחילה יברך ברכות השחר וברכות התורה מיד כשקם בבוקר, ובדיעבד אם לא בירך בבוקר זמנם כל היום עד הערב ( שו"ת רב פעלים ח"ב סימן ח, מאמר מרדכי סימן מו, ילקוט יוסף פסוד"ז עמוד לו).

ומכל מקום לגבי ברכות התורה - אם התפלל שחרית, לא יברך ברכות התורה, מפני שכבר נפטר בברכת 'אהבת עולם'.

אולם יש חולקים בכל זה ואומרים שאין לברך ברכות השחר אלא עד ארבע שעות מהנץ החמה (אור לציון ח"ב פ"ד תשובה יא). מלבד ברכות התורה שאם לא התפלל שחרית זמנם כל היום.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.