%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

עד מתי אפשר לומר תחנון אחרי תפילת מנחה, צאת הכוכבים או השקיעה?


ט' אלול התשע"ה מאת:טוביה

שאלה:
כבוד הרב רציתי לשאול בבקשה עד מתי אפשר לומר תחנון אחרי תפילת מנחה, צאת הכוכבים או השקיעה?

תשובה:
לכתחילה יש להקפיד להתפלל תפילת מנחה ביום באופן שיספיקו לומר וידוי ונפילת אפיים לפני שקיעת החמה, מחמת שרבים האומרים שמששקעה החמה אין לומר נפילת אפים מפני תגבורת הדינים בלילה,(ראה בא"ח ש"ר פרשת כי תשא סעיף יד. ובכה"ח סימן קלא ס"ק נא).

אולם בדיעבד אפשר לומר נפילת אפיים אף אחר שקיעת החמה, בתוך שלוש עשרה וחצי דקות לאחר שקיעת החמה(בשעות זמניות) שהוא זמן בין השמשות (הליכות עולם ח"א עמוד רמד).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.